Vizualni identitet nekog grada, pored njegovih ulica i zdanja, čine i različite zelene površine. Upravo su te zelene površine u urbanim okvirima identiteta, postale svojevrsne oaze, namijenjene korisnom i opuštajućem provođenju slobodnog vremena. Stoga nije pretjerano kazati da se bez njih ne može zamisliti ni sama ljepota nekog mjesta. Takvo nešto za Imotski predstavlja upravo Gaj.
Gaj je velika šumska površina, smještena na rubnom dijelu grada, omeđena državnim i lokalnim cestovnim prometnicama. U odnosu na tu nezaobilaznu infrastrukturu, lokacija je prilično izdignuta zahvaljujući fantastičnoj konfiguraciji terena, koja pruža ponešto za svakoga. Tako u Gaju ima širokih ravnih dijelova, ostataka nekadašnjih putova, ali i strmijih predjela te užih šumskih staza skrivenih od pogleda.
Prvo plansko uređenje Gaja dogodilo se između dva svjetska rata. Zbog spleta ratnih i poratnih okolnosti, tada je u Imotskom završio inženjer Boris Hiperborejski, onodobni ruski politički emigrant. Hiperborejski je bio veliki zaljubljenik u prirodu, entuzijast koji je uspio animirati značajan broj ondašnjih Imoćana da mu pomognu u realizaciji ideja i čitavog projekta. Rezultat svega toga vidljiv je i danas , unatoč višegodišnjoj nebrizi i nemaru oko održavanja ove zelene površine. Danas su za šetnje posebno popularni uski puteljci koji vode u različitim smjerovima kroz gustu šumu, a koji nisu izgubili na izvornosti od svog nastanka. Iako u značajnoj mjeri prevladava borova šuma, nisu rijetka ni područja ispunjena jasenom, grabom ili čempresima, kojima se Boris Hiperborejski služio za početno oblikovanje pravih aleja.
Gaj danas privlači mnoštvo šetača, koji u društvu i čitavih obitelji uživaju u miru, daleko od uznemirujuće gradske vreve. Tišinu narušava jedino neprekidni pjev različitih i mnogobrojnih ptica, u čemu posebno uživaju starije osobe. Nije rijetkost susresti ni poneku od vjeverica, a čijim se susretima naročito raduju djeca. Jedan dio puta u Gaju nepotrebno je posut asfaltnim slojem i taj dio koriste oni koji uživaju u korištenju skateboarda ili koturaljki. Preostale putove, puteljke i staze koriste mnogobrojni šetači, izletnici, biciklisti te mnogi drugi koji traže svoju oazu mira i ugode. Imotska šetnica Gaj puna je života i aktivnosti. Kao nikada prije. A to je podatak koji veseli svakog zaljubljenika u prirodu.
IZVOR: Dalmacija News