U organizaciji Franjevačkog svjetovnog reda, u Imotskom je sinoć, u prepunoj dvorani Pučkog otvorenog učilišta, predstavljena monografija Macelj 1945. , autora Damira Borovčaka. O knjizi su govorili predsjednik Udruge Macelj dr. Stjepan Bačić, profesori Dragutin Koštro i Mihovil Bogoslav Matković te sam autor.
Iako su Europski parlament i Hrvatski sabor donijeli rezolucije kojim se osuđuju svi totalitarni sustavi, a takav je bio i jugoslavenski komunizam, ova tema je i danas dosta bolna i teška . Mnogi zločini iz Drugog svjetskog rata i poraća ostali su neistraženi i nedostupni široj javnosti, a takav je bio i onaj koji je u lipnju 1945. godine počinjen u Maceljskoj šumi.
Pretpostavlja se kako je to najveća masovna grobnica u Hrvatskoj i da se u stotinjak jama nalazi oko 13 tisuća posmrtnih ostataka poražene hrvatske vojske. Istraženo je i dostojno pokopana njih tek 1.163 te su pokopani u zajedničku grobnicu. U Macelju je nestao i 21 svećenik. Tu je još uvijek 130 jama neistraženo, a za vrijeme bivše države bilo je nacionalno lovište u koje su mogli ući samo određene osobe.
Prije predstavljanja monografije služena je misa za sve žrtve Bleiburga i Križnoga puta.