U Imotskom održana 7. smotra folklora Splitsko – dalmatinske županije

Pod generalnim pokroviteljstvom Županije splitsko-dalmatinske,u Imotskom je održana sedma po redu smotra folklornih društava naše županije.Nešto više od 500 sudionika iz 17 folklornih društava od Sinja,Šolte,Primorskog Doca, Trogira,Runovića,Podbablja, Vinjana,Hrvaca,Neorića,pa sve do Dugog Rata,Gata i drugih mjesta  okupilo se u Imotskom da bi pokazali svu raskoš baštinskog naslijeđa svojih mjesta i krajeva.

7. smotra folklora 1

U goste su im ,a na poziv jednog od najvećih  zanesenjaka imotske baštine Borisa Kukulja,došli i članovi gradskog kulturnog društva iz Bugojna iz susjedne Bosne i Hercegovine.Posebno impresivan bio je mimohod sudionika ulica Imotskog.Toliko živopisnih nošnji, boja, pjesme i osmijeha, već odavno nije viđeno na imotskim ulicama.

7. smotra folklora 2

Svi sudionici bojeći se kiše došli su u gradsku kino dvoranu.Tu ih je u ime pokrovitelja naše županije pozdravio županijski vijećnik i direktor TZ Imotski Luka Kolovrat zaželivši im ugodan boravak u gradu domaćinu.Miro Vukasović predsjednik Udruge folklornih društava naše  županije u emotivnom govoru istaknuo je značenje ovakvih susreta za očuvanje baštine hrvatskog naroda.-Od Iloka pa do Prevlake, toliko je bogatstva u narodnim nošnjama svih naših mjesta,da niti jedno mjesto, niti jedna družina nema iste uniforme i nošnje.Vrijede one milijarde kuna i trebamo ih čuvati i davati naraštajima koji dolaze, istaknuo je Vukasović,posebno pozdravljajući prof. Vida Bagura koji je samo za ovu priliku došao iz Zagreba,kako bio ocijenio rad smotre.

7. smotra folklora 3

A na daskama pozornice imotskog kina prava raskoš pjesme, plesa i boja,predivni pleter  sastavljen od mladosti,ali i onih stariji koji ne daju da se zaborave navade njihovog kraja.Od poznate zdravice Ivana Jonjića Ljoljića iz Grubina kod Imotskog,pa do skladnog plesa članova trogirske družine Kvadrilja,junačkih grla pjevača gange iz Podbablja kod Imotskog i Brnaza kod Sinja,od starih nošnji članova runovićke udruge Novae, zmijavačke Dikovače,skladnih koraka  članova Kud Dalmacija iz Dugog Rata,Pletera Dugopolje,Šoltana,Neorićana,da sve ne spominjemo,sve to izazivalo je pljesak i razdraganu atmosferu u dvorani

7. smotra folklora 4

-E, da je ovakvih susreta više,koliko li je samo mladosti i pjesme i zajedništva,koliko li smo sretni što smo upoznali nove prijatelje,riječi su mladih Bugojanaca koji su svojom prepoznatljivom pjesmom i plesom izazvali dodatne ovacije.

7. smotra folklora 5

Zaključimo,Sedma smotra folklornih družina naše županije, bez obzira što su u posljednji trenutak odustali članovi folklornih družina iz Dusine kod Vrgorca,Glavica kod Sinja i  folkloraša iz Vrlike,u potpunosti je uspjela i kako reče Miro Vukasović,ako Bog dade zdravlje okupiti se i slijedeće godine u nekom drugom kutku naše prelijepe županije.

 7. smotra folklora 6

7. smotra folklora 7

7. smotra folklora 8

7. smotra folklora 9

7. smotra folklora 10

7. smotra folklora 11

7. smotra folklora 12

Print Friendly, PDF & Email

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com