Od 01. do 08. svibnja, Imotski i Crveno jezero biti će domaćini međunarodnom ronilačkom timu s impresivnim ciljem – zaronom do dna Crvenog jezera. Dubina jezera u svibnju trebala bi biti 270-300 metara, ovisno o količini oborina u idućem razdoblju.
Pripreme su počele još u listopadu, dolaskom Frederica Swierczynskog u Imotski i prvim posjetom Crvenom jezeru i sastankom s HGSS-om i Turističkom zajednicom Imotski koja će biti nositelj projekta s hrvatske strane.
Po povratku u Francusku, Frederic je okupio uistinu značajno ronilačko-novinarsku ekipu od desetak članova, a s naše strane punu potporu ekspediciji će pružiti članovi HGSS-a, speleoroniteljica Petra Kovač Konrad te članovi RK Crveno jezero koji će morati opet konstruirati vitlo i žičaru za spuštanje brojne opreme i ronilačkog zvona.
Francusku ronilačka ekipu sačinjavali bi:
– Frédéric Swierczynski / organizator
– David Bianzani / direktor zarona
– Laurent Mestre / ronilac potpora za disanje u zvonu
– Didier Quartiano / ronilac potpora za pratnju označivača
– Christophe Leclercq / razmještanje osvjetljenja i fiksnih kamera
– Julien Hugon / rukovatelj dopplerom u zvonu
Ekspedicija će biti odlično medijski popraćena, planirana je izrada dokumentarnog filma u trajanju 50 minuta, a osim toga vijest o zaronu biti će u velikom broju inozemnih medija od kojih izdvajamo središnji dnevnik na TF1 i Info France, tisak: Paris Match, VSD, Gen sdu Sud, La Provence, Subaqua, Tauchen dive i mnogi drugi.
Naravno, osim navedenih medija ovaj zaron će biti zanimljiv i velikom broju hrvatskih medija, a i Gorgonija.com će biti prisutna na licu mjesta tijekom cijele ekspedicije. Sve materijale koji će biti snimljeni TZG Imotski moći će koristiti za svoje promidžbene aktivnosti.
Početak spuštanja opreme i probnih zarona su od 01. svibnja, a sam zaron do dna predviđen je 05. svibnja, ali točan datum ipak ovisi o mnogim čimbenicima i vremenskim prilikama.
U sufinanciranje ekspedicije (osim TZG Imotski) uključili su se i TZ Splitsko-dalmatinske županije kao i HTZ preko svog ureda u Parizu.
Malo o jezeru i dosadašnjim istraživanjima
Crveno jezero je hidromorfološki fenomen i svjetska rijetkost jer je oblikom, bojom i postankom jedinstveno u svijetu. Nalazi se 1,5 km sjeverozapadno od Imotskog. Mlađe je tektonike na izrazito potresnom području. Nastalo je urušavanjem podzemnih šupljina ispunjenih vodom. Stručnjaci ga često nazivaju čudom krša jer je riječ o provaliji stijenka poput prirodnog bunara, približnog promjera 200 m, a dubine veće od 500 m, pri čemu na dubinu same vode otpada polovica.
Dno mu još nije posve istraženo, a zaštićeno je 1964. godine, dok je cijelo područje sjeverno od grada zaštićeno 1971. godine kao značajan krajobraz koji obuhvaća Modro i Crveno jezero kao spomenike prirode te veći kompleks zemljišta pošumljenoga crnim borom, ukupne površine 3,78 km2.
Prvo sustavno istraživanje morfologije i hidrologije Crvenog jezera obavio je akademik Josip Roglić 1937. godine, no mjerenja nisu osobito točna obzirom na tada raspoloživa tehnička sredstva.
Preciznije podatke o Crvenom jezeru dala su istraživanja ing. Milivoja Petrika obavljena pedesetih godina prošloga stoljeća. Petrik je pronašao najnižu točku dna na +4,1 m nadmorske visine, a utvrđena je najviša kota jezerske razine na 274,5 m, te najniža na 252,8 m.
U svibnju 1998., Crvenom jezeru organiziran je zaron od strane članova HPD Imotski i RK Crveno jezero. Spuštanje i zaron snimani su za potrebe dokumentarnog serijala „Dubine“ autora Stipe Božića. Tom prilikom ronili su Tonći Najev (101 metar) i Luka Kolovrat (52 metra).
Iste godine, na jesen organizirana je i velika međunarodna speleološka ekspedicija koju je vodio Mladena Garašića. Tada je Thomas Berend zaronio na 181 metar dubine.
Nakon toga u organizaciji TZ Imotski i RK Crveno jezero bilo je nekoliko zarona u Crveno jezero, a u jesen 2013. do dna jezera spuštena je mini podmornica (ROV) koja je stigla do 255 metara dubine s dnom ispod površine mora, piše Gorgonija.
Detalje tog istraživanja možete pročitati na http://www.imotski-svitnjak.com/index.php/zanimljivosti/item/34-najnovija-hidroloska-i-geomorfoloska-istrazivanja-crvenog-jezera