Kako su se Splićani digli na noge za svoj Marjan,čiju je šumu napao Mediteranski potkornjak,čini se da bi i Imoćani mogli imati svoga nametnika.Naime, cijeli red starih lipa u glavnoj imotskoj ulici Šetalištu Stjepana Radića napao je jedan za sada nepoznati nametnik.Pokazao se još prije par dana kada se nakon dugotrajnih kiša ukazala bura,a posebno posljednja dva dana kada je granulo sunce.Na tisuće i tisuće sićušnih stvorenja sa srebrenkastim krilcima,sa tri para nogu i duga dva para ticala na glavi,više nalik muhama, okupiralo je stabla lipe od samog dna do vrha stabla.Na mjestima tamnosiva stabla lipe dobila su srebrenkastu boju,koja se još od refleksije sunca pretvara u bijelu boju,tako da izgleda kao da su stabla premazana bijelom pokretnom tekućinom.
Ovakvu prirodnu pojavu u tijeku zime ne pamte ni najstariji Imoćani koje smo konzultirali ,jer jednostavno to do sada na starim lipama nije bila pojava.Aleja imotskih starih lipa krasi imotsku središnju ulicu,to je jedan od simbola najvažnije ulice i bila bi prava šteta da ih ovaj nametnik uništi,normalno ukoliko se pokaže da je štetan za lipe.
-Radi se o takozvanoj Vatrenoj stjenici.,latinski Pyrrhocoris apterus.Ona je jedna od najčešćih stjenica u šumama, a posebno u parkovima. Masovno se nalazi na lipovim stablima u drvoredima gdje se vrlo često javlja u tolikom broju da cijela debla budu prekrivena stjenicama.Hrani se upravo truležima na deblu lipe ili suhim otpalim listom.Nije toliko opasna da bi uništila cijela stabla,ali svakako je nametnik,riječi su profesora biologije i ravnatelja imotske Gimnazije “Dr.Mate Ujević” Borisa Karina.
Tekst i snimci:Braco Ćosić
Histerija nikad ne donosi ništa dobra, kao niti ova recentna sa Marjanom i “mediteranskim potkornjakom” (ili prije godinu dvije, ona u Gorskom kotaru i “smrekovim potkornjakom”). Medijske mogućnosti i “glad” za ulazak na medijski prostor, sveopće “nevjerovanje” u kompetentnost i profesionalnost gotovo (ili doslovno) svih struka…..rezultiraju, kao u ovom primjeru, DEZINFORMACIJOM. Stjenica na fotografijama (i vrlo dobro “oslikanom” tekstualnom opisu) zove se Oxycarenus lavaterae ili crna sljezova (lipina) stjenica, ishranom je vezana na porodicu Malvaceae (sljezovi) pa je ljeti možete naći, recimo, na grmovima hibiska. Činjenica je da se u masama pod jesen i proljeće agregira na kori lipa dobro je poznata ali još nitko nije ovaj fenomen znanstveno obradio i objasnio (zašto baš lipe?). Isto je tako (znanstveno poznata) činjenica da, što se eventualne štetnosti tiče, ZA LIPE NE PREDSTAVLJA NIKAKVU OPASNOST ! Sve ovo (zimske agregacije, izostanak štete na lipi) vrijedi i za Pyrhocorris apterus ili vatrenu stjenicu. Srdačan pozdrav dragi Imoćani (šumari i svi ostali) uz molbu da se ovaj tekst korigira (ukloni?) prije nego li se počne “umnažati” i preraste u neku novu histeriju sa realno štetnim posljedicama…..poanta: SUZBIJANJE NIJE POTREBNO (barem ne lipa radi) !
Prof. dr. sc. Boris Hrašovec
U Pirotu ista prica. Ima ih na kako na mladim stabljikama tako i na starim. Izgledaju bas grozno.