Croatia Zmijavci

Odmah na početku ove priče o trenutačno vodećoj  nogometnoj instituciji Imotske krajine nogometnom klubu  Croatiji iz Zmijavaca nepobitna činjenica da je to   definitivno  najorganiziraniji klub u Imotskoj krajini otkako se  nogometni klubovi Imotske krajine natječu u službenim natjecanjima.Sigurno je i to da  po onome kako se u tom klub trenutačno radi i planira,kakav je rad uprave,financijski temelji,rad omladinske škole,te konačno i nogometna infrastruktura te ne tako nebitno,  broj i ponašanja njihovih navijača, da bi Zmijavčani komotno mogli biti i ispred nekih naših prvoligaških klubova.A NK Croatia je samo godinu unazad bila trećeligaš.Osvojili su prvenstvo,ali nisu htjeli grlom u jagode i kušati izazov Druge lige.Pričekali su još jednu sezonu i onda ekipirani dobrom upravom i kvalitetnom momčadi ,pokazali  su sada svima kako bi trebao izgledati jedan moderan drugoligaški klub.Rekosmo kako  se kvaliteta jednoga kluba ogleda kroz rezultate prve momčadi,rad uprave i posebno rad omladinske škole.Upravo smo u ovoj priči o tom nogometnom čudu iz Zmijavaca popričali s ljudima  koji  dakako uz ostalu odlično uigranu ekipu drže konce  Croatie.

-Svetimir Mrkonjić je direktor kluba i šef struke,a Zlatko Jerković  šef Omladinske škole.

-Moram istaknuti da smo u Zmijavcima svi skupa više nego zadovoljni ne samo plasmanom na ljestvici,već i općenito svim onim što se događalo u klubu.Jer kada recimo u samo dva mjeseca napravite sve infrastrukturne zahvate od uređenja stadiona ,tribina s kapacitetom od dvije tisuće gledatelja,od toga tisuću i dvjesta sa sjedećim mjestima i šest stotina mjesta s natkrivenom novom tribinom,pa uređenje svlačionica,klupskih kancelarija,okružja stadiona i svega ostaloga i  kada u ta dva mjeseca dobijete i službenu licencu za igranje na tom objektu,mislim da je sve to prešlo okvire naših malih Zmijavaca ,a rekao bih  u ovom trenutku i  Imotske krajine.I sam čvrsti lanac koji je napravljen od uprave,igrača,navijača naših već legendarnih  Noćnih jahača ,omladinske škole sada je toliko čvrst da Croatiji garantira budućnost.U prvom dijelu ovoga prvenstva,ove jeseni pokazali smo kako se možemo nositi sa svim klubovima u ligi.Šesti smo  na ljestvici u gornjem smo dijelu igramo lijep i atraktivan nogomet,što su prepoznali  to i mnogi stručnjaci i brojna publika koja nas gleda diljem Hrvatske,i  mislim da ćemo ,a pošto nemamo imperativa pucati na više i ostvariti naš cilj ,a to je u konačnici na kraju tu i ostati i steći jedno veliko iskustvo igranjem u Drugoj ligi.Pazite,naša je općina mala svega par tisuća stanovnika,bez nekih velikih gospodarskih subjekata koji u drugim sredinama prate ovakve klubove.No, mi smo se i pored toga financijski učvrstili,naša uprava napravila je veliki iskorak .Imam,o jedan stadion koji  imponira sa svime.Nema ga takvoga u Imotskoj krajini,a i šire.Pazite i još jedna činjenica vrlo bitna u našem radu.Mi smo se odmah otvorili prema svima,posebno klubovima u Imotskoj krajini.Naša vrata su uvijek otvorena za sve  kvalitetne igrače koji će prihvatiti pravila koje postavi naša struka,a i suradnja sa svim našim klubovima  je vrlo dobra.Mi  mislimo da je Imotska krajina i naša susjedna Zapadna Hercegovina nepresušan izvor talentiranih igrača i nama ne trebaju uvozni igrači.Osim toga garant opstanka Croatije je i naša Omladinska škola,reče nam Svetimir Mrkonjić.

Upravo o temeljima Croatie ,radu odlično posložene Omladinske škole njezin šef Zlatko Jerković.

-Škola nogometa NK Croatia broji 115 djece, koja se natječu u 6 kategorija.

S djecom radi 5 trenera, od kojih 3 magistra kineziologije – usmjerenje nogomet, radi sa U9 – U15 kategorijama, a 2 trenera (kadeti, juniori) nositelji su Uefa A i Uefa B licence.Rad se značajno podigao od početka 2018. gdje je u tom momentu u klubu treniralo 75 djece s 2 trenera, a klub se natjecao u 4 kategorije.U mojoj projekciji rada, koji sam po dolasku predstavio upravi kluba, infrastruktura je označena kao ključna za kvalitetnu školu nogometa, a zatim školovani i motivirani stručni djelatnici koji će imati uvjete za provođenje plana i programa rada.

Nakon zadovoljavanja ta 2 temeljna uvjeta slijedi selekcija igrača, a onda i cjelokupan razvojni proces. Ipak, najvažniji segment je odgojni, gdje polažemo veliku važnost da stvorimo prave ljude, a tek onda nogometaše.Stoga su na U9, U11, U13, i U15 kategorije postavljeni ljudi koji su stručnjaci u pedagoškom i psihološkom radu s djecom, kao i odlični poznavatelji metodike učenja znanja, i usvajanja vještina.Infrastruktura je poboljšana, uređene su svlačionice, i tribine na glavnom terenu, a u prosincu 2018. stavljena je umjetna trava na površinu 75×25, te su na taj način uvjeti za rad postali bolji.Međutim, teren s umjetnom travom pravih dimenzija ostaje kao cilj da bi rad s kategorijama U15 – U19 bio na visokoj razini.Seniori su već 4 godine nositelji kvalitete na području Imotske krajine, a škola nogometa bi to trebala postati kroz 4 godine, uz gore navedene uvjete, a što klub ima u planu napraviti u sljedeće dvije godine.

Treba istaknuti i suradnju s Hajdukom, gdje redovito šaljemo naše trenere na edukacije, našu talentiranu djecu na turnire, a i pedagoška služba Hajduka počela je s radionicama u našem klubu.Također komunikacika s trenerom prve momčadi Krešimirom Režićem i njegovim stožerom je jako dobra.Trener radi izvrstan posao s prvom momčadi, a istovremeno je uključen u sve što se događa u školi nogometa.Pomoćni trener Goran Karoglan provodi individualni rad s najtalentiranijim kadetima i juniorima, a organizirali smo i rad s vratarima za mlađe pionire, pionire, i kadete. Najsvježiji primjer ulaska juniora u drugoligaško natjecanje je Ante Ćapin (rođen u Listopadu 2002.) koji je koncem jeseni zabilježio 2 nastupa za prvu momčad, a u zadnjem domaćem susretu protiv Cibalie bio je u prvih 11. Svi treneri u školi nogometa jako su ponosni na Antu, ali i uvjereni da će još igrača iz škole nogometa participirati u sljedećim sezonama u 2. HNL. Smatram da je vrlo važno da koncentracija kvalitete bude na jednom mjestu, a struka prve momčadi i škole nogometa Croatije najbolja je na području Imotske krajine, i zapadne Hercegovine, riječi su Zlatka Jerkovića.

Print Friendly, PDF & Email

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com