Nacionalna kampanja Ministarstva unutarnjih poslova naziva „Manje oružja, manje tragedija“ – preventivna je kampanja u svrhu sprječavanja zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari i drugih ubojitih sredstava, ali i senzibiliziranja javnosti i poticanja građana na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, bez sankcija.
U svrhu održavanja povoljnog stanja javnog reda i mira te podizanja opće sigurnosti, policija surađuje s predstavnicima lokalne uprave i područne samouprave na razini županija, gradova i općina, ravnateljima obrazovnih ustanova, braniteljskim udrugama, organizacijama civilnog društva i drugim angažiranim društvenim subjektima kako bi se građane upozoravalo na opasnosti od zlouporabe oružja, eksplozivnih i pirotehničkih sredstava te improviziranih sredstava kućne izradbe.
Aktivnosti u provedbi kampanje uključuju: interaktivne radionice i edukacije namijenjene rizičnim skupinama, odnosno osobama za koje postoji veći rizik da će doći u kontakt sa zaostalim oružjem (npr. djeca), info punktovi u gradovima i općima, posebice u dijelovima Republike Hrvatske koji su bilo zahvaćeni ratnim djelovanjima, provođenje medijske kampanje, ustupanje edukativnih i preventivnih materijala građanima i dr., a u svojoj inovaciji posebice se ističe provedba kampanje putem modernih tehnologija.
Dostupnošću nelegalnog vatrenog oružja povećava se opasnost od teškog i organiziranog kriminala pa tako i terorizma. Povećava se fizička nesigurnost i opasnost da obiteljsko nasilje preraste u ubojstvo ili da se ilegalno vatreno oružju upotrebi za samoubojstvo. Procjenjuje se da je u 2017. u EU 35 milijuna komada nezakonitog vatrenog oružja u civilnom vlasništvu, što je 56% od procijenjenog ukupnog broja komada vatrenog oružja.
Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana čl. 79. (NN 94/18)
– na snazi od 08.04.2020.
- (1) Građanin koji nedozvoljeno posjeduje oružje kategorije A, B i C dužan je posjedovanje takvog oružja prijaviti najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji radi predaje ili onesposobljavanja.
- (2) Nadležno tijelo preuzet će oružje i streljivo iz stavka 1. ovoga članka na mjestu na kojem se ono nalazi, a o preuzetom oružju i streljivu će građaninu izdati potvrdu.
- (3) Ako građanin želi onesposobiti oružje iz stavka 1. ovoga članka, dužan je podnijeti nadležnom tijelu zahtjev za onesposobljavanje oružja u roku od osam dana od dana predaje oružja.
- (4) Troškove onesposobljavanja oružja snosi podnositelj zahtjeva.
- (5) Ako građanin postupi sukladno stavku 1. ovoga članka, a prije poduzimanja izvida prekršaja sukladno zakonu kojim se uređuju prekršaji i započinjanja izvida kaznenih djela te hitnih dokaznih radnji sukladno zakonu kojim se uređuje kazneni postupak odnosno zakonu kojim se uređuju policijski poslovi i ovlasti, neće se pokretati prekršajni niti kazneni postupak.
- (6) Građani koji posjeduju zračno oružje koje je prema odredbama Zakona o oružju (»Narodne novine«, br. 63/07., 146/08. i 59/12.) bilo razvrstano u D kategoriju dužni su u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovoga Zakona prijaviti posjedovanje tog oružja nadležnom tijelu.
Odobrenje za nabavu oružja fizičkoj osobi
Članak 10.
(1) Zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavu oružja kategorije B podnosi se na propisanom obrascu policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji ministarstva nadležnog za unutarnje poslove prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva odnosno mjestu boravišta državljanina treće zemlje odnosno državljanina države članice EGP-a ili Švicarske Konfederacije na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo).
(2) Vatreno oružje kategorije B može se nabavljati radi bavljenja lovom, sportskim streljaštvom ili radi osobne sigurnosti.
Članak 11.
(1) Nadležno tijelo izdat će podnositelju zahtjeva odobrenje za nabavu vatrenog oružja kategorije B radi bavljenja lovom, sportskim streljaštvom ili radi osobne sigurnosti ako ispunjava opće i posebne uvjete.
(2) Opći uvjeti za izdavanje odobrenja za nabavu oružja fizičkoj osobi su:
1. da je položila lovački ispit, ako vatreno oružje nabavlja radi bavljenja lovom ili da se aktivno bavi sportskim streljaštvom, ako vatreno oružje nabavlja radi bavljenja sportskim streljaštvom, o čemu mora priložiti odgovarajuće uvjerenje, potvrdu ili drugi odgovarajući dokaz ili da ima opravdani razlog za nabavu oružja, ako oružje nabavlja radi osobne sigurnosti
2. da je navršila 21 godinu života, osim policijskih službenika ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske, pravosudne policije, drugih državnih tijela i zaštitara koji su prema posebnim propisima ovlašteni držati i nositi oružje i koji moraju imati navršenih 18 godina života te članova sportske streljačke organizacije koji se aktivno natječu u streljaštvu i osoba s položenim lovačkim ispitom koje moraju imati navršenih 18 godina života
3. da nije pravomoćno osuđena i da protiv nje nije pokrenut postupak za kazneno djelo protiv Republike Hrvatske, kazneno djelo protiv strane države ili međunarodne organizacije, kazneno djelo protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva, kazneno djelo protiv života i tijela, kazneno djelo protiv opće sigurnosti, kazneno djelo spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, kazneno djelo protiv osobne slobode, kazneno djelo protiv spolne slobode, kazneno djelo protiv okoliša koje se odnosi na protuzakoniti lov i ubijanje ili mućenje životinja, kazneno djelo protiv zdravlja ljudi koje se odnosi na neovlaštenu proizvodnju i promet drogama i omogućavanje trošenja droga, te kazneno djelo koje u sebi sadrži elemente nasilja, a sadržano je u kaznenim djelima protiv imovine, kaznenim djelima protiv braka, obitelji i djece, kaznenim djelima protiv pravosuđa, kaznenim djelima protiv javnog reda, kaznenim djelima protiv ljudskih prava i temeljnih sloboda, kaznenim djelima protiv privatnosti, kaznenim djelima protiv službene dužnosti, kaznenim djelima protiv Oružanih snaga Republike Hrvatske i u kaznenim djelima iz propisa o sprječavanju nereda na sportskim natjecanjima
4. da nije u Republici Hrvatskoj pravomoćno kažnjena i da protiv nje nije pokrenut postupak za prekršaje s elementima nasilja, posebice za prekršaje protiv javnog reda i mira, javnog okupljanja, nereda na sportskim natjecanjima, prekršaje zbog nasilja u obitelji, zbog zlouporabe droga, oružja ili eksplozivnih tvari, prekršaje u području lovstva odnosno za istovjetno djelo u državi čiji je državljanin ili u kojoj ima prebivalište ili boravište, te da joj nije izrečena zaštitna mjera radi navedenih prekršaja
5. da ima uvjete za siguran smještaj i čuvanje oružja.
(3) Posebni uvjeti za izdavanje odobrenja za nabavu oružja fizičkoj osobi su:
1. da je na zdravstvenom pregledu utvrđeno da je zdravstveno sposobna za držanje i nošenje oružja
2. da raspolaže tehničkim znanjem i vještinom za pravilnu uporabu oružja i da poznaje propise koji se odnose na posjedovanje oružja.
(4) Građanin ne smije nabavljati, držati niti nositi vatreno oružje kategorije B bez odobrenja za nabavu oružja koje je izdalo nadležno tijelo.
NAPOMENA:
Od 01. siječnja 2020. godine stupio je na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja te građanima od 02. siječnja 2021. više nije dopuštena nabava, posjedovanje niti uporaba petardi i redenika kategorije F2.
Obzirom da temeljem članka 79. st. 5. Zakona o nabavi i posjedovanju oružja građana (NN 94/2018. i 42/2020.), građani mogu policiji prijaviti i nedozvoljeno posjedovanje eksplozivne tvari (eksploziva, sredstava za iniciranje eksplozivnih tvari, baruta, streljiva i dr.), a jednako tako mogu prijaviti i predati nedopuštena pirotehnička sredstva, a da se protiv njih ne pokreće prekršajni niti kazneni postupak.
Predana pirotehnička sredstva će preuzimati službenici protueksplozijske zaštite, a obzirom da se ne radi o sredstvima koja se moraju čuvati do okončanja prekršajnog ili kaznenog postupka, uništavat će ih tijekom redovitih uništavanja eksplozivnih sredstava.
PORUKA KOJA SE KROZ KAMPANJU ODAŠILJE GRAĐANIMA:
„Pozivamo i apeliramo na sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva da ga bez straha od sankcija prijave policiji, s napomenom da građani ne donose sami oružje i eksplozivna sredstva u policijske postaje već da o svojoj nakani predaje obavijeste na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenici u civilu doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo. SPRIJEČIMO TRAGEDIJU, BUDITE ODGOVORNI PREMA SEBI I BLIŽNJIMA.“
NAPOMINJEMO KAKO ĆE U SVIM SLUČAJEVIMA DRAGOVOLJNE PREDAJE ILEGALNOG ORUŽJA, OSOBA KOJA PREDAJE ORUŽJE OSTATI ANONIMNA I PROTIV NJE SE NEĆE POKRETATI KAZNENI ILI PREKRŠAJNI POSTUPAK.
U slučaju posjedovanja ilegalnog oružja ili pronalaska oružja, građani trebaju obavijestiti policiju kako bi oružje izuzeo policijski službenik protueksplozijske službe. Važno je napomenuti da građani nikako ne smiju donositi oružje u policijsku postaju niti ga dirati do dolaska policijskih službenika zbog njihove vlastite samozaštite, te da građani u takvim slučajevima ne snose nikakve sankcije.
Od 1. rujna 2007. do 31. prosinca 2020. godine u sklopu kampanje je prikupljeno:
- 345.594 komada zabranjenog vatrenog oružja „A kategorije“ (od toga 5.408 komada automatskog oružja)
- 5.598.938 komada raznog streljiva i
- 5.512 kilograma eksploziva.
Od 1. siječnja do 30. travnja 2021. godine u sklopu kampanje je prikupljeno:
- 3.859 komada vatrenog oružja (od toga 256 komada automatskog oružja)
- 170.291 komada raznog streljiva i
- 259,46 kilograma eksploziva.
Ministarstvo unutarnjih poslova u sklopu Fonda ISF Europske unije apliciralo je projekt „Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova“ u okviru čega se provodi multimodularna široka kampanja koja se odnosi na senzibilizaciju različitih ciljanih skupina građana na važnost dragovoljne predaje ilegalnog oružaja.
S kampanjom se proaktivno započelo ove godine u suradnji s partnerima, lokalnom upravom i samoupravom, nadležnim državnim tijelima i institucijama, organizacijama civilnog društva, braniteljskim udrugama i drugim zainteresiranim subjektima.
Riječ je o čitavom setu preventivno-edukativnih sadržaja s ciljem senzibilizacije javnosti i poticanja građana na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, bez sankcija (audio i video spotovi, senzibilizacija putem svih društvenih mreža, web stranica, leci, virtualne edukacije i slično).
Modernizacija kampanje očituje se u sveobuhvatnoj provedbi putem modernih komunikacijskih, pri čemu su posebice korištene društvene mreže i drugi Web servisi.