Tehnička i Obrtničko-industrijska škola u Imotskom prepoznale su važnost projekta LIFE CONTRA AILANTHUS, koji ima za cilj uspostavu kontrole invazivne strane vrste Ailanthus altissima (pajasen) u Hrvatskoj.
Naime, učenici ekološke sekcije, pod vodstvom prof. Tanje Grizelj-Smoday, prof. Marije Rašić i prof. Marije Mršić odradili su terensku nastavu u park šumi Gaj.
U park šumi Gaj, ekološkoj sekciji Tehničke i Obrtničko-industrijske škole, pridružio se i mr.sc. Živko Bubalo dipl.ing.šumarstva, koji je prisutnima održao korisno edukativno predavanje i radionicu o invazivnom stablu pajasen,
Učenici su naučili što je pajasen, kako prepoznati pajasen, zašto je pajasen problem i kako uspostaviti kontrolu nad ovom invazivnom vrstom, a s ciljem podizanja svijesti o negativnom utjecaju invazivnih vrsta.
Pajasen istiskuje zavičajnu vegetaciju i smanjuje bioraznolikost, Štetnik je u poljoprivredi, izaziva alergiju kod ljudi, te uništava kulturnu baštinu i druge građevine svojim izuzetno jakim korijenovim sustavom. Vrsta se zbog negativnih utjecaja na bioraznolikost, gospodarstvo i zdravlje ljudi nalazi i na popisu invazivnih stranih vrsta koje izazivaju zabrinutost u Europskoj Uniji.
Glavni rezultati ovog eko projekta su očuvanje Natura 2000 stanišnih tipova, očuvanje kulturne baštine, sprječavanje daljnjeg širenja invazivne strane vrste i razvoj nacionalnog protokola, poručuju nam učenici iz Tehničke i Obrtničko-industrijske škole u Imotskom.