Svakodnevno nas bombardiraju reklamama za razna osiguranja. Neka od njih su obvezna, a neka poput životnog osiguranja nisu. No, jeste li znali da se životno osiguranje može ugovoriti kao jedna vrsta ulaganja u budućnost? Donosimo vam ukratko informacije o isplativosti ugovaranja ovakve police.
Bitno je razlikovati vrste životnog osiguranja koje možete ugovoriti. Svaka od njih ima svoje prednosti i nedostatke, a odabiremo ih ovisno o svrsi. Prve vrste životnog osiguranja nastale su isključivo kako bi se pružila nekakva novčana zaštita u slučaju nesretnog događaja. Nešto kasnije su se pojavile i police životnog osiguranja koje Vam omogućavaju nekakvu vrstu investicije.
Kako životno osiguranje može biti investicija?
Iako na prvu to zvuči jako čudno, jer kako vi možete profitirati od police životnog osiguranja, ona itekako može biti investicija. Usporedimo li klasične vrste štednji poput investicijskih fondova, štednje u banci ili trećeg mirovinskog stupa, životno osiguranje se može isplatiti prije vremena u slučaju nezgode dok se kod ostalih mora čekati kraj.
Također, ugovaranje životnog osiguranja je puno fleksibilnije nego drugih vrsti investicija ili štednji. Sami birate koliko želite uplaćivati i koliko dugo. Ovisno o vrsti životne police, iznos vam se isplaćuje odmah pri isteku ili u slučaju riziko odmah pri događaju nezgode. Također, kod određenih vrsti je moguće i otkupiti policu, zamrznuti je i sl.
Ako niste fan mjesečnih uplata, to također neće biti problem jer sami birate način uplate u dogovoru s osiguravajućom kućom. Kako bi bili sigurni da ćete dobiti najbolje uvjete za životno osiguranje, posjetite portal Moj-bankar.hr i zatražite ponudu u nekoliko klikova mišem.
Životno osiguranje nije zakonski obvezno, ali ako se bavite određenim zanimanjima je jako preporučljivo. Ova zanimanja uključuju vatrogasce, policajce, vojnike, rudare, pomorce, i dr. Generalno, svakome tko se bavi rizičnim poslom preporučljivo je ugovoriti ovaj tip police. Pogotovo ako imate obitelj koja ovisi o Vama i vašem poslu.
Mlade osobe također imaju prednost ugovaranja police životnog osiguranja jer osobe mlađe od 50 godina imaju puno bolje uvjete ugovaranja. Razlog leži u tome što je smrtnost puno manja za osobe u ovoj dobnoj skupini. Kako nije svaka polica životnog osiguranja ista, pokušat ćemo vam objasniti razlike, odnosno koje su vrste životnog osiguranja.
Koje su vrste životnog osiguranja?
Kao što smo već naveli, postoje različite vrste životnog osiguranja, a sami birate koje Vam osiguranje najbolje odgovara. Naravno, svaka vrsta dolazi uz prednosti i nedostatke, stoga pažljivo proučite. Vrste životnog osiguranja su:
- Investicijsko životno osiguranje – Ako ste mlada osoba koja želi ulagati novac s relativno malim rizikom, investicijsko životno osiguranje je dobar odabir. Kod ovog tipa osiguranja birate u koje investicijske fondove ćete ulagati, na koji način ćete plaćati i koliko dugo. Prednosti ovakvog tipa police su ti što možete otkupiti policu, zamrznuti je i čak zatražiti predujam. U slučaju doživljenja, isplaćuje vam se dogovoreni iznos police.
- Mješovito životno osiguranje – Ovakav tip životnog osiguranja je optimalan jer se dogovoreni iznos može isplatiti i u slučaju doživljenja isteka police i u slučaju smrtne nesreće. U ugovoru se najčešće navodi osoba kojoj se u slučaju smrtne nesreće isplaćuje novčani iznos. Nakon što istekne vremenski “rok” police životnog osiguranja, novčani iznos se isplaćuje i polica prestaje vrijediti. U tom slučaju bi trebali ugovoriti novu policu ako želite.
- Riziko životno osiguranje – Ova vrsta životnog osiguranja možda nije idealan primjer investicijskog ulaganja jer se isplaćuje samo u slučaju smrtne nesreće. No, može se gledati kao investicija jer se u slučaju nesreće isplaćuje znatna novčana suma vašoj obitelji. Također, određene osiguravajuće kuće u ponudi imaju dodatne mogućnosti. Neke od tih mogućnosti uključuju osiguranje od malignih bolesti, osiguranje od teške nesreće gdje dobijete određen iznos čak i kad preživite nakon nesreće i dr.