U utorak, 8. studenoga 2022. na zagrebačkom Velesajmu počinje tradicijski najveći hrvatski sajam knjiga Inerliber na kojemu će u tri paviljona svi veći hrvatski nakladnici predstaviti svoja nova izdanja, a starije knjige će se moći kupiti i do 80 posto popusta.
Drugog dana Interlibera, 9. studenoga, Školska knjiga će na svom štandu predstaviti dvije nove knjige s imotskim temama: u 15 sati bit će riječi o zbirci pučkih zgoda Anegdote od Imote profesora Ivice Šušića, a u 17 sati o monografiji Gradska knjižnica Don Mihovil Pavlinović Imotski (1868. – 2022.), prenosi imotska-krajina.hr
Monografija Gradske knjžnice
Uvijek sam zamišljao raj kao neku vrstu knjiznice. (Jorge Luis Borges)
»O važnosti knjižnica, od samostanskih i narodnih do gradskih, školskih i nacionalnih, i u nas i u svijetu, pisali su mnogi, no malokoja se knjižnica u Hrvatskoj može pohvaliti ovakvom monografijom kakvu su o povijesti i nastanku Gradske knjižnice »Don Mihovil Pavlinović« u Imotskome ispisali publicist Milan Glibota i dr. sc. Marija Jović«, zapisuje dr. sc. Ante Žužul u predgovoru ove monografije naslovljenom Knjižnica je hram.
O povijesti imotske knjižnice, prvim literarnim zapisima u Imotskoj krajini, prvim samostanskim knjižnicama, imotskim franjevcima, o prvoj knjižnici u Imotskom i fra Šimunu Gudelju te o razvoju čitaonice u Imotskom u vrijeme narodnog preporoda i Pravilniku družtva Narodne čitaonice Imotske objavljenom 2. rujna 1868. u »Narodnom listu« te o Don Mihovilu Pavlinoviću koji je 8. veljače 1870. znamenitim govorom Besjeda na slavi Imotske čitaonice otvorio Hrvatsku čitaonicu u Imotskom znalački u prva dva poglavlja ove raskošno opremljene monografije piše publicist Milan Glibota.
Od te 1870. pa do 14. studenoga 2005., kada je otvorena Moderna samostalna ustanova Gradska knjižnica i čitaonica »Don Mihovil Pavlinović«, i to zalaganjem današnje ravnateljice dr. sc. Marije Jović, prošlo je 135 godina. To je vrijeme opisano u poglavljima Od franjevačke samostanske knjižnice do Imotske čitaonice, Rad knjižnice 1980-ih i 150. obljetnica utemeljenja knjižnice, IRIM projekti i STEM revolucija u kojoj dr. Jović znalački opisuje trnovit put osamostaljenja knjižnice. Naime, sve do 14. studenoga 2005. imotska je knjižnica bila tek odjel u sastavu neke druge kulturne ustanove na području grada. Zahvaljujući njezinu trudu, maru i nesebičnom zalaganju knjižnica se osamostalila te je osnovana moderna ustanova Gradska knjižnica »Don Mihovil Pavlinović« smještena u posve obnovljenim prostorima najljepše gradske kuće koju stariji građani nazivaju i Domljanovom kućom. Gradsku knjižnicu i čitaonicu »Don Mihovil Pavlinović« otvorio je 18. svibnja 2007. tadašnji ministar kulture Republike Hrvatske mr. Božo Biškupić.

»Anegdote od Imote Ivice Šušića dar su svim budućim znanstvenicima koji će izučavati život i govor u Imoti od davnina pa sve do naših dana.« – dr. sc. Ante Žužul, iz predgovora Suze i smijeh
»Sto trideset pošalica kazanih imotskim-zagvoškim govorom, sraslih u knjigu po kojoj će nas poznavati, u kojoj ćemo se prepoznavati. Uznositi, ponositi.« – Petar Gudelj, iz pogovora Poje, kaduja, judi
Anegdote, kratke duhovite priče, zgode, često s moralnom žaokom, porukom i porugom, obično se roje i pletu oko znamenitih imena nekoga mjesta i vremena, stavljaju im se u usta, pripisuju im se. Junaci i znamenita imena Šušićevih anegdota zovu se baba Jurka, Mate, Ante, Brzi, Klempo, Lude, Ikeša. Ljudi što su posjedali ispred milicijske stanice u Zagvozdu. Imotski, zagvoški puk.
Kako je Ivica Šušić oblikovao svoje narodne pričice-smiješnice-pošalice-anegdote? Kao što to radi kipar, kao što to radi bajam. Kipar izabere kamen, stablo, kreše ga, kleše, teše, u njemu traži svoj kip. Bajam, od ožujka kad procvate do kolovoza kad dozori, zameće i oblikuje svoj plod. Sve što kipar čini u kamenu i drvetu, bajam u zemlji, pisac čini u jeziku. I on kleše, teše, vrcaju varnice, metafore, riječi, sve dok ne nađe zgodan i zamišljen oblik. Višak odbaci, manjak namiri iz svoga uma.
Anegdote od Imote, još jedna imotska knjiga. Imotska, zagvoška. Vedra, štedra, jezikovita, humorna – navodi se u katalogu Školske knjige.
Glavni predstavljači će biti dr. sc. Ante Žužul, vlasnik Školske knjige, i urednica Miroslava Vučić, a ulomke iz obje knjige čitat će Vedran Mlikota. Obje knjige mogu se kupiti i u knjižari Školske knjige u Park shopu u Glavini.