Jučer su brojni mediji izvijestili kako djelatnik Postaje granične policije (PGP) Imotski koji ujedno prodaje rabljene automobile posredstvom društvenih mreža i specijaliziranih internetskih portala prodao automobil također zaposlenici Ministarstva unutarnjih poslova, ali u PGP-u Vrgorac, koji je kako je kasnije utvrđeno bio tehnički neispravan. Na naš upit koji smo poslali Policijskoj upravi splitsko dalmatinskoj u kratkom odgovoru navode “da su policijski službenici temeljem podnesene kaznene prijave proveli mjere i radnje iz nadležnosti policije te o svemu utvrđenome izvijestili državno odvjetništvo”, potvrdili su za Radio Imotski.
Kako piše slobodnadalmacija.hr DORH je u svojem obrazloženju, među ostalim, istaknuo kako osim činjenice da sporni automobil ima problema s motorom, podnositelj kaznene prijave nije naveo ni jednu činjenicu iz koje bi proizlazilo da je imotski policajac znao da na motoru postoji ozbiljan kvar i da je to prešutio kupcu, s namjerom da se time okoristi.
Pri tome su naveli kako je “općepoznata činjenica da stara vozila s toliko prijeđenih kilometara mogu u svakom trenutku imati neki problem ili kvar”. Iz tužiteljstva su dodali kako se “zbog toga u kupoprodajnom ugovoru uvijek navodi da je kupac pregledao vozilo, odnosno da ga kupuje u stanju u kakvom jest te da nema prigovora”.
Sasvim je jasno, ističu u Državnom odvjetništvu, kako automobil s 400 tisuća prijeđenih kilometara ima istrošen motor te da kupac vrlo brzo može očekivati popravak ili dodatno ulaganje. Kada kupac želi da mu prodavatelj jamči za ispravnost vozila određeno vrijeme, onda traži i kupuje vozila s garanacijom.
– Kupac treba angažirati stručnu osobu koja će detaljno pregledati vozilo i utvrditi stanje ili ugovoriti s prodavateljem rok u kojem ima pravo raskinuti kupoprodajni ugovor ako se na vozilu pokaže ozbiljan nedostatak – navodi se u DORH-ovu obrazloženju.