U današnjoj emisiji Kultura bez granica donosimo zanimljive teme:
- Svjetski dan fotografije
- Kratka priča o Paški Aniću, jednim od najboljih imotskih jezeranskih skakača
- Maja Perić izlaže slike u gradu Pleternici
Svjetski dan fotografije obilježava se 19. kolovoza na dan kada je Louis-Jacques-Mandé Daguerre, francuski umjetnik i kemičar, predstavio javnosti 1839. godine svoj izum u fotografiji – dagerotipiju. Fotografije predstavljaju dragocjena svjedočanstva o umjetničkoj, urbanističkoj i krajobraznoj baštini, velikim povijesnim događajima, privatnim i javnim svečanostima, transformaciji društvenih običaja, poznatim i nepoznatim osobama, prikazujući povijesna zbivanja….
Na fotografiji je Alfons Pavich pl. Pfauenthal (Ljubljana, 11. kolovoza 1839. – Bled, 1919.), carsko kraljevski potpredsjednik Dalmatinskog Namjesništva (od 1883. do 1903.), jedan od najvećih dobrotvora poljičkog kraja. Hrvatski državni dužnosnik rođen prije 185 godina, u plemićkoj obitelji von Pfauenthal prvi je povjesničar koji se bavio Poljičkom Republikom. Zbog zanimanja za svoje korijene pristupio je izradi djela Prinosi povijesti Poljica kojim je stekao epitet “oca poljičke historiografije”. Njegov biograf dr Miroslav Vulić zapisao je: “nijedan poljički iseljenik nije iskazao toliko ljubavi i koristio domovini pradjedova kao Alfons Pavić”. Zaslužan je za probijanje brojnih putova kroz Poljica: ističu se onaj od Strožanca do Blata na Cetini te Podgrađa, zatim put od Omiša do Zadvarja. Dao je i graditi mostove preko Cetine u Omišu, Podgrađu, Srijanima, Blatu na Cetini, kod Korešnice.
Fotografiju izrađenu u atelijeru Tommasa Burata, Zara poklonio je Alfonsu Bitangi, Načelniku općine Imotski prilikom boravka od tjedan dana u Imotskom kada je bio jedan od najvećih donatora izgradnje crkve sv Mihovila u Prološcu, a njegovo ime uklesano na stupu ulaznih vrata u crkveno dvorište i danas je vidljivo. Na poleđini fotografije je tekst:
Velečastnom Gospodinu načelniku Općine Imoske Alfonsu Bitangi na prijaznu uspomenu na Dneve od 27 lipnja do 4 srpnja 1898.
Alfons Pavich pl. Pfauenthal c. k. potpredsjednik Dalmatinskog Namjesništva
Anamaria Marusic Tonkovic
Fotografija u arhivi obitelji Radovinović Jagul
Paško Anić jedan od najboljih imotskih jezeranskih skakača svih vremena ljeta 1932. godine…. Generacije Imoćana pamte Pašku Anića (1913.-1945.) legendarnog skakača sa strmih litica Modrog jezera koji je bio i do danas ostao kralj skokova. Imoćanin sa Bazane svojim stilom, neustrašivošću, izgledom, bio je i ostao pojam u Imotskom, a svojim skokovima obilježio je razdoblje između dva svjetska rata. Paško Anić bio je hrvatski redarstvenik, oženjen za Slavku Dubravac te su imali sina Sinišu, zgodnog mladica koji je kao student pao sa bajama i ostao invalid u kolicima. Nakon bijega od streljačkog voda 1944. godine na Biokovo, Paško Anić uhvaćen je i ubijen od partizana kod Makarske 1945. godine, a njegovi zemni ostaci nikad nisu pronađeni…
Imotskim jezerskim pticama, neustrašivim nebeskim letačima puno godina poslije posvećena je pjesma „Imotske jezerske tice“
“Visina, modrina, stine pune dice, jata imotske lipote, jezerske tice.
Veru se lito cilo, penju, puzu uz strminu, onda polete ko iz gnjizda u dubinu, u modrinu….”
U nji nema nikad straja, jedan drugom puno sliči, junaci mali, Imotski sokolići”.
IZVOR: Facebook Jagul Wine Cellar
U prigodi vjerske svečanosti Devetnice Gospi od Suza, u Hrvatskoj knjižnici i čitaonici u Pleternici otvorena je izložba slika “Duh i kamen” autorice Maje Perić iz Imotskog. Ovoj imotskoj slikarici inspiracija i opsesija su kamen i bistra voda. Pozdravljajući nazočne, ravnatelj Knjižnice prof. Franjo Novak izrazio je zadovoljstvo što je ovom izložbom uspio povezati dva svetišta, ono na Vrljici u župi Proložac u Imotskoj krajini te u Pleternici.
– To su svetišta na otvorenom gdje brojni vjernici traže utjehu Majke Marije. Naša gošća slikarica Maja naslikala je i jednu i drugu Gospu, a obje slike nalaze se na ulazu u Knjižnicu i krase je uz ostale eksponate. Prije nekoliko godina izlagala je samostalno, a imala je i nekoliko skupnih izložbi na kojima se predstavilo više autora. Još uvijek uči i usavršava se u stvaranju svojih slika i tako će biti za cijeloga njenog života. Obitelj joj je najveća podrška,slikarica kaže da je fokusirana na realizam, no ponekad se zna zaigrati bojama i samu sebe iznenaditi. Prema njenim riječima, živi i radi na svoj način, ali je sretna kada svojim životom i slikama usrećuje ljude oko sebe-zaključio je ravnatelj.
Autorica izložbe Maja Perić zahvalila je Knjižnici i ravnatelju Franji Novaku te Gradu Pleternici na ovako toplom dočeku i lijepim riječima, što ju je ugodno iznenadilo. Napomenula je kako će na svojim budućim slikama imati i motive iz ovoga kraja. U glazbenom dijelu programa prigodne pjesme nadahnuto su izveli članovi Kulturno-umjetničkog društva Bektež iz Bekteža. Svojim nastupom oduševio je Stjepan Japarić iz Požege spletom slavonskih (posvećenih i Pleternici), narodnih i zabavnih pjesama. Njihov nastup bio je popraćen dugotrajnim pljeskom.
IZVOR. pozega.eu