“Kad se ima kruha, tad je i tuga lakša.”, rekao je veliki španjolski književnik Cervantes.
Kruh je stoljećima dio ljudske povijesti, temeljna hrana čovječanstva, temeljna hrana svake obitelji. Kruh je univerzalna hrana. Simbol je kulture, povijesti, mira. Nezamjenjiv je i bio je ključan za ljudski opstanak. Toliko je značajan da su u jezicima mnogih naroda ukorijenjene izreke kao što su „dobar kao kruh“, „donijeti kruh na stol“, „ići trbuhom za kruhom“…
Bez ove naizgled jednostavne namirnice ne bi postojala civilizacija kakvu danas poznajemo. Kruh su poznavali i stari Egipćani prije 30.000 godina, a danas je to osnovna namirnica cijeloga svijeta. S vremenom su se od kruha počela raditi prava mala umjetnička djela, ali kruh je u svojoj biti čista jednostavnost i skromnost.
Mnogim drevnim narodima kruh je imao posebno značenje. Prinosio se kao žrtva bogovima, a na svadbenim bi gozbama dvije obitelji simbolično dijelile kruh.
I u kršćanstvu kruh ima posebno značenje. U euharistiji kruh predstavlja tijelo Kristovo, duhovnu hranu. Ivan u svom evanđelju opisuje Krista kao Kruh s Neba koji zadovoljava našu duhovnu glad i daje život.
Svake se godine tijekom listopada slave Dani kruha kao znak zahvalnosti za plodove zemlje. Dani kruha usko se vežu uz Svjetski dan hrane koji se od 1979. godine obilježava 16. listopada, na dan osnutka Organizacije za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda, radi jačanja svijesti javnosti o problemu nedostatka hrane u svijetu i potrebe borbe protiv gladi.
Tako su i učenici gimnazije dr. Mate Ujevića u Imotskom osvijestili važnost hrane i izrazili zahvalnost za plodove zemlje, priredivši prigodni program, uz bogate blagdanske stolove svih šesnaest razreda gimnazije. Na početku je fra Zoran Kutleša blagoslovio hranu i sve prisutne, a onda je uslijedio kratki program kojeg je pripremio školski zbor te recitatori. Svaki razred je sa svojim razrednicima uresio blagdanski stol na svoj način, a uz hranu i piće koji su se ponudili na stolovima, mogla se pogledati i anketa učeničkih istraživanja na temu konzumacije i potrošnje kruha, pokusi iz fizike, razne igre, dadaistička pjesma o kruhu…
Nakon prigodnog programa i blagoslova, druženje se nastavilo uz blagovanje hrane koju su pripremile vrijedne ruke naših učenika i profesora, poručuju iz Gimnazije dr. Mate Ujevića u Imotskom.