Gradonačelnik grada Imotskog Ivan Budalić potpisao je ugovor u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije o dodjeli sredstava u iznosu od 5.985.553,78 eura bespovratnih sredstava za financiranje projekta Kulturni centar Dogana što predstavlja najveći mogući iznos sufinanciranja prihvatljivih troškova projekta koji iznose 9.884.257,21 eura.
“Kroz predloženi projektni prijedlog obnavlja se i oprema jedna od dvije zgrade smještene unutar kompleksa Režije duhana (predmetna građevina je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro) te se uspostavlja kulturni centar na području grada Imotskog pod nazivom Kulturni centar Dogana. Cilj projekta je unaprjeđenje javne kulturne infrastrukture kroz obnovu i opremanje zgrade kulturnog centra. Obnova i opremanje učinit će kulturni centar pristupačnijim, atraktivnijim i privlačnijim posjetiteljima što će rezultirati povećanjem broja posjetitelja, odnosno aktivnijom participacijom stanovnika i posjetitelja u kulturnom životu. Zahvaljujući provedbi projekta unaprijedit će se postojeće i razviti nove usluge posebno prilagođene potrebama ranjivih skupina. Dragi sugrađani i sugrađanke napokon ćemo Dogani vratiti onaj stari sjaj. “, poručio je gradonačelnik na svom Facebook profilu.


Lipo, nek se napokon bar jedna od tih lipotica austrougarske tvornicke arhitekture obnovi! Ali, triba li Imotskom vise prostora za kulturu „na kraju grada“, nego jedan dom za stare i nemocne? Ako se moze „povuci“ toliko novca za kulturu, mozda bi moglo i za tu namjenu.
Točno to, mi mi se samo kulturno uzdižemo. A najbolje ulaganje je u našu djecu, u razvoj sporta za njih, tehnički, informatički razvoj, toliko toga Imotski nema, al eto ulažemo u kulturu.
A Podbablje ce radit starački dom,jeba vas kulturni centar gradonačelniče
Ne razumijem vas koji prigovarate, jer eto, u Imotskom nema doma za starije.
Što želite reći? Da se nisu dobili novci za ovaj projekt, onda bi netko te novce iskoristio za dom za starije? Naravno da ne bi, jer u pitanju je potpuno drugi tip projekta i realizacija jednog nema nikakve veze sa realizacijom drugog.
Hajde se izvucite iz tog starog mentaliteta zavisti i prigovaranja, i budite sretni da se ta lijepa zgrada Dogane napokon obnavlja i da će ju pretpostavljam mladi koristiti za neke lijepe svrhe.
Jeste li kada bili u Dogani? Ja jesam, i žalosno je u kakvom su stanju te lijepe zgrade i kako propadaju. Njihova obnova samo može donijeti dobro Imotskom.
Koji mladi? Za koje stvari? Ko je zavidan?
Koliko mladih dolazi u dvoranu Sveucilista i u Muzej grada?
“Koliko mladih dolazi u dvoranu Sveucilista i u Muzej grada?”
E pa recimo Muzej je dobar primjer bačenih novaca. Zašto bi mladi dolazili u muzej? Niti ja ne bih na njihovom mjestu i u njihovim godinama. Odnosno otišao bih jednom, vidio u 15minuta sve što se ima za vidjeti i nikada više ne bih tamo otišao.
I zašto bi mladi išli u dvoranu Sveučilišta? Kakvi im se to sadržaji tamo nude?
Niti ja ne bih u njihovim godinama i današnje vrijeme tamo išao.
Ali recimo puno mladih ide u glazbenu školu, i imamo limenu glazbu koja je među najboljima u Evropi. Zašto? Pa zato što tamo mogu nešto konkretno raditi, naučiti, družiti se međusobno, i onda sve to negdje prezentirati i malo putovati. I kao rezultat toga, ta glazbena škola je primjer kako je glazba zaista zaživjela i dio mladih se vratio tu kao profesori.
Isto tako, ako će u toj Dogani biti konkretni sadržaji na kojima mladi mogu raditi, nešto naučiti od ljudi koji ih znaju naučiti, to za koju godinu može značiti da će recimo 10 mladih obitelji ostati u Imotskom, umjesto da odu recimo u inozemstvo ako se žele baviti npr. filmom, 3d-om, igrama, audio produkcijom itd. A sve su to danas industrije koje vani vrte ogromne novce. To je vjerojatno teško shvatiti onima kojima su jedina “industrija” bageri i kamioni, ali to je realnost današnjeg svijeta.
Također, ako tih 10 mladih ostane u Imotskom, njihovi roditelji možda neće morati ići u dom nego će ostati u svojoj obitelji.
Prioritet Imotskog i okolnih općina su starački domovi,ali ne treba na starije misliti nego na mlade koji dođu za praznike i odu .
Ima li za vidit igdi ijedno produktivno radno misto?? Troškovne centre stvaraju, prve godine i financiraju, a onda puste zubobolji, odnosno zubu vremena! Da su otvorili tri produktivna radna mista, tri obitelji imali bi kruh i za godinu – dvije dana bilo bi još barem dva radna mista i egzistencija za još dvi obitelji, a i općina bi nešto imala … ne oni troše novce u šetnice, u tkz. zelenu agendu, u humane, kulturne organizacije i akcije, potpomažu rad 10 boračkih organizacija, čemu njih 10, svi smo u početku bili ZNG ili HV, a u Domu zdravlja imaju 5 kreveta u stacionaru, dva muška i tri ženska .. Sve to triba, ali to smo nekad znali, učili i prepoznavali kao “nadgradnja” ili tercijarna djelatnost i ulaganje, nemaju smisla za ono što je nositelj svega i zato zaostajemo .. Kad će novi put do Zagvozda??