Imotska torta proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske

Imotska torta proglašena nematerijalnim kulturnim dobrom Republike Hrvatske
Foto: Visit Imota/Facebook

Umijeće pripreme Imotske torte upisano je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao nematerijalno kulturno dobro.

"Od srca zahvaljujemo svima koji su pridonijeli ovom uspjehu te im od srca čestitamo na tome!", poručili su ih TZ Imita.

Opis pripreme naveden u Registru kulturnih dobara Republike Hrvatske:

Umijeće pripreme imotske torte obuhvaća posebna znanja i vještine izrade svečanog okruglog kolača od prhkog tijesta s bogatim nadjevom i karakterističnim ukrasom u obliku krune. Imotska torta priprema se kao simbol identiteta i vrhunac proslava važnih životnih i godišnjih običaja stanovnika grada Imotskog i Imotske krajine. U recepturi prevladavaju bademi, naranča i limun, uz domaće proizvode maraskino i prošek te niz začina poput cimeta, oraščića, klinčića, vanilije i ruma, koji svjedoče o povijesnim trgovačkim i kulturnim vezama ovoga kraja. Priprema imotske danas ima važnu ulogu u očuvanju i prijenosu identitetskih i kulturnih vrijednosti među generacijama stanovnika Imotskog i Imotske krajine.

Foto: Visit Imota/Facebook

Read more

Predsjednik Milanović primio Mateu Kolovrat i osvajače medalja na Deflimpijskim igrama u Tokiju

Predsjednik Milanović primio Mateu Kolovrat i osvajače medalja na Deflimpijskim igrama u Tokiju

Predsjednik Republike Zoran Milanović primio je danas izaslanstvo Hrvatskog sportskog saveza gluhih te osvajače medalja na Deflimpijskim igrama (Olimpijskim igrama gluhih) koje su u studenome održane u Tokiju., piše Hrvatski sportski savez gluhih. Hrvatski sportaši su na Deflimpijskim igrama osvojili devet medalja što predstavlja najuspješniji nastup hrvatskih sportaša s oštećenjem