KULTURA BEZ GRANICA O crkvici Gospe od Karmela i blagdanu sv. Ilije

U današnjoj emisiji Kultura bez granica govorimo o Crkvici Gospe od Karmela te o blagdanu sv. Ilije. Zanimljivosti smo pronašli na Facebook stranici Jagul Wine Cellar. Emisiju poslušajte u priloženoj poveznici:

Blagdan je sv. Ilije, proroka za kojeg se u hrvatskom narodu vežu brojne priče i legende. Simbol je snage i neustrašivosti. Na fotografiji je crkva sv. Ilije u Metkoviću, fotografija je snimljena oko 1900. godine. Crkva sv. Ilije izgrađena je na mjestu starije crkve 1700. godine. Proširivana je 1780. i 1830. godine, a 1858. godine carica Elizabeta Sisi obdarila je crkvu s nešto robe. To je bio početak traženja sredstava za gradnju nove crkve za koju je nacrt izradio ing. Juraj Marocochi. Gradnja crkve centralnog tlocrta počela je 1867. godine i dovršena ja tri godine kasnije. Sagrađena je u neoromaničkom i neogotičkom stilu.Vrh Sveti Ilija i njegov hrbat nalaze se sjeverozapadno od središnjega dijela Biokova, iznad zaseoka Rastovca u općini Zagvozdu. Kapelica posvećena Svetom Iliji Gromovniku nalazi se na samom vrhu i jedan je od najljepših i najizvornijih sakralni objekata na Biokovu, autohtono zdanje sazidano na starim temeljima i kompletno obnovljeno od mještana župe Zagvozd 2000. godine.Misno slavlje u kapelici Sv. Ilije koja je najnepristupačnija Sveta misa u Hrvata održava se svake godine 20. srpnja na blagdan sv. Ilije ako on pada u subotu, a ako ne, hodočašće se pomiče na prvu subotu po tom danu.U nastavku se daju neke pučke izreke o vremenu za blagdan sv. Ilije iz knjige Ante Ćelana Gaganića (2007.) Pučke izreke o vremenu:-Padne li kiša (u Imotskoj krajini) o Gospi od Karmena ili Ilinjdanu sigurno će biti kukuruza i duhana-Sv. Ilija valja bačve (kada grmi)-Kiša na Ilinje ne donosi milinje-Od sv. Ilije haljine sve milije-Ilija žeže, Jakov kuri, Ana žari-Sv Ilija gromom ubija.
Fotografija u obiteljskoj arhivi

Crkvica Gospe od Karmela na imotskom groblju Gospe od Anđela gdje se više od dvadesetpet godina, svake godine 16. srpnja održava večernja sveta misa u posebnom ugođaju. Gvardijan fra Ante Perić započeo je 1859. godine uređivati novo groblje za imotsku župu te je 1866. godine dovršio gradnju groblja i svečano podigao crkvicu s mrtvačnicom ispod nje posvećenu Gospi Karmelskoj. Crkvica je dugo bila u ruševnom stanju, a obnovljena je početkom 1990. ih sa velikim milodarom plemenite Anke Vučemilović (1929.-1996.), Zane. Crkvica u kojoj je Rakin drveni oltar na kojem je lijepa slika Gospe Karmelske nepoznatog autora otvara svoja vrata dva puta godišnje, na blagdan Gospe Karmelske 16. srpnja i na Dušni dan 02. studenog. Karmel je Sveta Gora uz obalu Sredozemnog mora u Palestini, a ime u prijevodu znači voćnjak ili plodna vrtna zemlja. Na Gori su boravili redovnici-pustinjaci da bi razmišljajući u osami dosegli duhovnu povezanost s Bogom. Karmelićanski red osnovan je u 13. st. u Svetoj zemlji a onda pred muslimanskim osvajanjima radi vlastitog opstanka preseljen je u Europu. Pobožnost prema Gospi Karmelskoj uz pomoć fratara ostala je prisutna i u Imotskom, a Imoćani vjerni ovoj marijanskoj tradiciji vjeruju da sudjelovanjem u misi na blagdan Gospe Karmelske mogu od Gospe izmoliti sebi Božji blagoslov, a vječni pokoj svima koji su preminuli u nadi uskrsnuća.
Fotografiju snimio Branko Tonković